دستگاه لبه چسبان چیست؟

صنعتگران و افرادی که با دنیای مصنوعات چوبی در ارتباط‌ هستند به اهمیت دستگاه لبه چسبان در تولید تجهیزات خانگی و ساختمانی واقفند.

دستگاه لبه چسبان با اضافه کردن پی‌وی‌سی و پلیمر به لبه ورق‌های ام دی اف، نئوپان و مصنوعات مشابه، از کناره‌های قطعات کار حفاظت می‌کند. این عملیات هم طول عمر محصول را بالا می‌برد و هم زیبایی بیشتری به آن می‌بخشد.

استفاده از دستگاه لبه چسبان ازاین‌جهت در فرآوری مصنوعات چوبی رایج است که هنگام برش این مصنوعات مانند ام دی اف و نئوپان، لبه‌هایی ناهموار و خشن بر لبه کار ایجاد می‌شود. به همین دلیل نیاز است لبه‌های محصولات به نواری نازک مجهز شوند تا کیفیت سطح روکش شده در تمام قطعه حفظ شود. این عملیات به کمک دستگاه لبه چسبان به‌خوبی صورت می‌گیرد.

گرچه لبه چسبانی موجب زیبایی مصنوعات می‌شود اما افزایش مقاومت اصلی‌ترین دلیل کاربرد لبه چسبان در تولید و کاربرد محصولات ساخته‌شده با ام دی اف، نئوپان و … است. به عبارت بهتر جلوگیری از لب‌پر شدن و افزایش مقاومت در تغییر شکل و همچنین در برابر آسیب‌های محیطی همچون حرارت و رطوبت مزایای حائز اهمیت لبه چسبانی است.

درگذشته لبه چسبانی قطعات به‌وسیله نوارهای پشت چسب‌دار و با دستگاهی مانند اتو انجام می‌شد؛ این عملیات بسیار وقت‌گیر و دشوار بود و کیفیت مطلوب را نیز برای محصول ایجاد نمی‌کرد.

اما امروزه این فرایند به‌وسیله دستگاه‌های پیشرفته و خودکار انجام می‌شود که ضمن بیشتر شدن سهولت و سرعت عملیات، کیفیت بالاتری را نیز برای محصول به ارمغان می‌آورد.

لبه چسبانی در دستگاه‌های اتومات به صورت‌های مختلفی انجام می‌شود. این مراحل که با عنوان «ایستگاه» خوانده می‌شوند در دستگاه‌های مختلف صنعتی و نیمه‌صنعتی تفاوت دارند. به جز ایستگاه‌ها، سرعت، ابعاد، رطوبت، چسب و برق مصرفی این دستگاه‌ها نیز متفاوت است.

روند کار دستگاه لبه چسبان به‌طورکلی شامل ورود قطعه کار به دستگاه، چسب خوری لبه‌های آن، اتصال نوار به لبه کار به‌وسیله غلطک ها و حرارت دادن برای چسبیدن نوار به لبه است. پس از طی این مراحل در نهایت، برای تراز شدن و زیبایی بیشتر، لبه‌های کار فرزکاری و پولیش می‌شوند.

 

 

همان‌طور که گفته شد تعداد ایستگاه‌های دستگاه‌های لبه چسبان در دستگاه‌های مختلف متفاوت است. این عدد از سه ایستگاه در دستگاه‌های ساده تا دوازده ایستگاه در دستگاه‌های پیشرفته متغیر است. هر چه ایستگاه‌ها بیشتر و پروسه لبه چسبانی پیشرفته‌تر باشد قیمت لبه چسبان نیز بیشتر خواهد بود. ایستگاه‌های دستگاه لبه چسبان را به‌طورکلی می‌توان در دسته‌های زیر تقسیم‌بندی کرد:

- غلطک یا نوار پیش برنده

- ایستگاه پیش گرمکن

- ایستگاه پیش فرز

- ایستگاه اسپری

- ایستگاه چسب

- ایستگاه غلطک فشار

- ایستگاه اره سروته زن

- ایستگاه فرز بالا و پایین

- ایستگاه گوشه زن

- ایستگاه لیسه نوار

- ایستگاه لیسه سطح و چسب- ایستگاه پولیش

کاربرد دستگاه لبه چسبان

قطعاتی که در این دستگاه جای می‌گیرند، بسته به ابعاد و کارایی دستگاه متفاوت‌اند. ممکن است این دستگاه برای لبه چسبانی درب‌های کابینت، درب و لبه‌های کمدها و قفسه‌ها، در چوبی و… به کار رود. البته لبه چسبانی این محصولات غالباً در مواردی کاربرد دارد که از فرآورده‌های چوب مانند ام دی اف و نئوپان در تولید محصول استفاده شود.

 

کابینت

صنعت ساخت و تولید کابینت آشپزخانه یکی از مهم‌ترین صنایعی است که بیشترین استفاده را از لبه چسبان می‌کند. تمام لبه‌های بدنه و درب‌های کابینت ام دی اف یا حتی کابینت چوبی نیازمند لبه چسبانی است تا سطوح نرم و مقاومی ایجاد کند. با توجه به شرایط آشپزخانه‌ها و استفاده مکرر از این محیط و امکانات آن نیاز است تا محصولات مصرفی در دکوراسیون آشپزخانه ازلحاظ زیبایی، کیفیت و مقاومت در بالاترین سطح ممکن باشند. لبه چسبانی در و بدنه کابینت آشپزخانه، زیبایی موردنیاز و مقاومت در برابر رطوبت، آسیب‌های محیطی و لب پر شدن را فراهم می‌کند. در لبه چسبانیِ کابینت آشپزخانه از نواری از جنس، طرح و رنگ روکش کابینتم دی اف استفاده می‌شود.

کمد و قفسه

کمدها، قفسه‌ها، کتابخانه‌ها و حتی شلف‌های چوبی و ام دی افی نیز همچون کابینت آشپزخانه برای زیبایی، طول عمر و حفظ کیفیت نیازمند لبه چسبانی هستند. در این محصولات که در مواردی به‌عنوان عنصری تزئینی در محیط به کار می‌روند، زیبایی امری ضروری است؛ بنابراین نیاز است تا با لبه چسبان زیبایی و کیفیت موردنظر تأمین شود.

در چوبی

در چوبی که از چوب‌های طبیعی ساخته می‌شود و یا درهای چوبی که از مصنوعات چوب مانند ام دی اف، اج دی اف و یا حتی نئوپان تولید می‌شوند ممکن است در طول زمان و در اثر باز و بسته شدن متعدد آسیب ببینند، لب پر شوند و کیفیت خود را از دست بدهند. برای برخورداری از کیفیت مطلوب در ساخت در چوبی طبیعی و یا مصنوعی نیز لبه چسبانی نیاز است. دستگاه لبه چسبان مورد استفاده در تولید درب چوبی بزرگ‌تر و پیشرفته از لبه چسبان کابینت آشپزخانه است.